افسران جوان جنگ نرم Find us on Google+
  5 نظر
  مرتب سازی بر اساس:
  • meysam313tammar
   به بالای قله رسیدیم،خدا کنه نفس کم نیاریم به بالای قله رسیدیم،خدا کنه نفس کم نیاریمبه بالای قله رسیدیم،خدا کنه نفس کم نیاریم
   هر چی از امام بگیم باز هم کم گفتیم
  • revolutionist
   revolutionist revolutionistrevolutionist
   مگه اگر نماز میت براش بخونیم عاقبت به خیر می شه؟
  • setayesh77

   امام باقر فرمود:
   «در زمان حضرت داود عابدی بود که در نگاه مردم، انسان خوب و زاهدی نشان می‌داد، ولی حضرت داود با وحی الهی متوجه شده بود که آن عابد، ریاکار بوده است. چون از دنیا رفت چهل نفر از بنی اسرائیل درباره او این‌گونه شهادت دادند: «اللهمّ لا نعلم منه إلا خیرا..»، سپس در هنگام غسل، چهل نفر دیگر این‌گونه شهادت دادند، و زمانی که دفنش می‌کردند؛ چهل نفر دیگر این‌گونه شهادت دادند: «ما جز خوبی از او ندیدیم»؛ در این هنگام، خداوند به داود وحی کرد که چرا در نماز بر او شرکت نکردی؟
   ️داود گفت: بدان خاطر که به من وحی کردی؛ او شخص ریاکاری بوده است.
   خداوند در جواب داود فرمود:
   «عده‌ای درباره او به نیکی سخن گفته و شهادت داده‌اند، من هم آنچه را که آنان نمی‌دانستند، بر او بخشیدم»
   الکافی ج7 ص405
   التهذیب ج6 ص278
  • revolutionist
   revolutionist revolutionistrevolutionist
   خوب این قسمت دعا رو که نخوندند!
  • setayesh77
   در روایتی امام صادق علیه السلام فرمود:

   « در نماز میت چنین می گویی ...خداوندا ما جز خیر و خوبی از این میت ندیدیم و تو آگاهتر به وضعیت او هستی .اگر او محسن و نیکوکار بود در احسانش بیفزا و احسانش را از او قبول کن و اگر گناهکار بوده گناهش را بر او ببخش و او را رحمت کن و از او بگذر»
   الکافی ج3 ص184
   وسائل الشیعه ج3 ص61
   ️می بینیم امام قید نکرد که باید این جمله در مورد کسانی گفته شود که اهل گناه و معصیت نبوده اند و به صورت مطلق فرمودند که در نماز میت مومن چنین بگویید.
   مراجع تقلید نیز به پیروی از امامشان گفتن این جمله را پس از تکبیر چهارم نماز میت مستحب شمرده اند و به هیچ عنوان قید نکرده اند که این جمله باید برای افرادی گفته شود که اهل گناه و معصیت نباشند.
   توضیح المسائل مراجع ص337
   ️فلسفه گفتن این سخن روشن است .کسانی که در تشییع پیکر انسان مومنی شرکت می کنند و برای او نماز می خوانند با بیان این شهادت خوبی ها و حسنات او را بزرگ جلوه داده و تمام اموری که با این شهادت منافات دارد نادیده می گیرند .
   صحیح است که ممکن است میت اهل گناه و معصیت باشد اما خداوند با آموزش این دعا از مسلمین می خواهد که گناهان و معاصی او را نادیده بگیرند و حسنات او را بازگو کنند .خداوند نیز به پاس شهادت آنان از گناهان میت می گذارد چنان که امام صادق فرمود:

   « زمانی که مومن می میرد و در تشییع جنازه او چهل انسان مومن حاضر می شوند و بگویند خدایا ما جز خیر و خوبی از او سراغ نداریم و تو به وضعیت او از ما داناتر هستی خداوند ندا می دهد که شهادت شما را درباره او پذیرفتم و گناهان او را بخشیدم»
   الفقیه ج1 ص165
  به روز رسانی نظرات
بالای صفحه